Spor o mléčné kvóty rozděluje agrární podnikatele
27. 11. 2001 | Hospodářské noviny
Do doby vstupu do unie Česko podle mnohých podnikatelů kýžené roční produkce 3,1 miliardy litrů mléka nedosáhne.
Mléčné kvóty jsou nezbytné pro vstup Česka do Evropské unie, tvrdí Ministerstvo zemědělství. Kvóty jsou nesmyslné, namítá řada podnikatelů. "Kritizuji způsob, jímž jsou u nás kvóty zaváděny. Ale unie tento systém má a z toho asi musíme do budoucna vycházet," říká předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec.
Na trhu s mlékem, který je pro zemědělství rozhodující, chce nyní stát zvládnout dva úkoly. Jednak vyzkoušet systém domácích výrobních kvót, který zatím uplatňují v různé míře země Evropské unie a jenž se v tuzemsku zkouší od letošního dubna. Tyto kvóty určují jednotlivým zemědělcům a jednotlivým mlékárnám, kolik suroviny mohou vyrobit a zpracovat za státem víceméně zaručenou cenu.
Druhým cílem je pak zvýšit současnou celkovou mléčnou produkci až na roční úroveň 3,1 miliardy litrů k datu vstupu do unie. Brusel totiž členům společenství přiděluje takzvané národní kvóty na obdobném principu, jako je pak jednotlivé státy rozdělují podnikatelům. Unie členským státům také do značné míry ručí za odbyt jejich mléčné produkce. "Ano, jde přitom o budoucí dotace z Bruselu," říká náměstek ministra zemědělství Tomáš Zídek.
Tuzemský trh ale nyní trpí nedostatkem mléka. Přestože jde přitom o první období, kdy jsou právě zkoušeny výrobní kvóty, nikdo z odborníků a podnikatelů tento stav kvótám nepřičítá. Všichni se naopak shodují v tom, že zatím kvóty o ničem nerozhodují.
"Nedostatek mléka je teď jen sezónní. Na vině je i nižší užitkovost krav, způsobená i horší kvalitou krmiva z letošní sklizně. Druhou příčinou je větší export mléčných výrobků v prvních třech čtvrtletích tohoto roku," říká Jiří Felčárek z tiskového odboru Ministerstva zemědělství. "Pokud jde o kvóty, nikomu jsme neuškodili. Dá se vlastně říci, že jsme vyhověli všem, kteří si řekli o výši kvóty podle svých reálných odhadů produkce," dodává s tím, že národní kvóty 3,1 miliardy litrů je reálné dosáhnout.
Shoduje se v názoru se Státním zemědělským intervenčním fondem. "Nedostatek mléka je relativní. Nyní samy mlékárny usoudily, že na počátku roku asi přehnaly své požadavky na podporu exportu. A tak jsme teď na jejich popud v posledním čtvrtletí snížili dotovaný export másla o objem už přes 1300 tun," říká zástupce ředitele fondu Josef Běhal.
Milan Teplý, šéf Jihočeských mlékáren, největší tuzemské firmy v oboru, o kvotaci takřka nechce mluvit. "Potvrzuji, že je teď mléka nedostatek. Ale to s našimi domácími kvótami vůbec nesouvisí. Ty byly přece rozdány v celkové výši téměř 2,8 miliardy litrů, a ani toho pochopitelně jako stát letos nedosáhneme. A chtít se došplhat na těch 3,1 miliardy litrů je nesmysl. Vyrobit to můžeme, zpracovat samozřejmě také. Ale neprodáme to," tvrdí Teplý.
Oldřich Obermaier z mlékárenské firmy TPK Hodonín je ještě razantnější. "Současný nedostatek mléka je v republice proto, že stát nabízí některým mlékárnám takové exportní podpory, aby se jim zkrátka vývoz vyplatil. Kvóty jsou naprostým nesmyslem. Unie je kdysi zavedla s cílem omezit svoji mléčnou produkci, měla obrovské přebytky. My kvóty zavádíme proto, že je má unie. Ovšem naším cílem je produkci zvýšit. Celé je to postavené na hlavu. Zvýšit produkci přece v ekonomice znamená zvýšit také odbyt, spotřebu. Jak si někdo může myslet, že toho dosáhne nějakou kvótou," diví se Obermaier.
"Je to tak, že mléčné kvóty nám neškodí. Ale když ničemu neprospívají, proč tedy jsou? Pokud jde o kvótu národní, tak se nedomnívám, že unie nepřemýšlí. Snažit se jí vsugerovat, že máme na víc, než je reálné, bude hodně obtížné," prohlašuje předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec.
Ministerstvo zemědělství nehodlá ze současné situace dělat jakékoliv unáhlené závěry. "Nenutili jsme mlékárny, aby se zavázaly k většímu exportu. Pokud si teď stěžují, že je nedostatek suroviny, mohou vývoz snížit. Netlačili jsme při stanovení výrobních kvót na zemědělce, kvóty si vybrali sami podle odhadu svých možností. A je ještě příliš brzo celý systém hodnotit," míní Jiří Felčárek.
Zdroj: Hospodářské noviny, 27. 11. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 12.07.2025 04:37