Mizí další obchodní bariéry
15. 11. 2001 | Hospodářské noviny
Včera pozdě odpoledne prolomila Světová obchodní organizace (WTO) bariéry sporů mezi ekonomickými bloky a dala zelenou zahájení nového kola liberalizace světového obchodu. Podle odhadů Světové banky přinese uvolnění v obchodu s agrárními produkty, službami a odstraňování celních a netarifních překážek do roku 2005 silný podnět. Rozvojové země z toho získají 1,5 biliónu dolarů, 320 miliónů lidí se vymaní z bídy, nehledě na 600 miliónů lidí v nejchudších zemí, kteří si zlepší svou situaci díky "normálnímu" růstu do roku 2015. WTO odhaduje celkový přínos na 2,8 biliónu dolarů.
"Jako vyjednávač za Evropskou unii jsem zmocněn prohlásit, že souhlasíme s návrhem závěrečné deklarace." Tato slova, pronesená komisařem EU Pascalem Lamym jsou považována za klíčový průlom. Propast mezi východisky USA a unie v otázce odbourávání exportních i přímých subvencí zemědělství byla hlavní překážkou postupu.
Ministři 142 členských zemí (Čína a Tchaj-wan se plnoprávnými členy stanou až koncem roku), museli následně eliminovat už jen námitky skupiny rozvojových zemí. Ty se do poslední chvíle snažily dosáhnout upřesnění stanovisek např. k podmínkám investování, konkurence a vylepšení pozic při vstupu na vyspělé trhy.
Závěrečná deklarace je ale v podstatě jen hrubou kostrou. Stanoví priority, o kterých se má teprve začít jednat. Už v Seattlu, kde ministerská konference zkrachovala, a též před schůzkou v Kataru se ukázalo, že se členské země nedokážou shodnout na konkrétním řešení.
Důležitá jsou však východiska. Mezi těmi, která otevřela cestu dalšímu kolu liberalizace patří i to, že rozvojovým zemím bylo přiznáno právo odkladu zavádění standardů, které by jim momentálně uškodily.
Vyjednávání může trvat dlouho. Poslední, tzv. uruguayské kolo, jež ještě proběhlo pod střechou Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT), trvalo osm let. Přitom šlo hlavně o snižování cel. WTO se nyní zabývá mj. také ekologickými a sociálními aspekty hospodářské soutěže apod.
Nesporným úspěchem, který navodil atmosféru vstřícnosti krátce před závěrem, je přijetí pravidel umožňujícím nejchudším zemím levnější přístup k účinným lékům. Dokonce bez toho, aby se musela měnit dohoda o ochraně duševního vlastnictví (Trips) z roku 1998.
Příčinou nesnadného vyjednávání v rámci WTO je, že každá členská země má při hlasování stejnou váhu bez ohledu na svou rozlohu a ekonomický potenciál. Stejný princip se uplatňuje i při řešení obchodních sporů.
Nové kolo vyjednávání zahájené v Dauhá je od roku 1947, kdy se zformoval zárodek GATT, již deváté.
Zdroj: Hospodářské noviny, 15. 11. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 10.07.2025 19:29