Agris.cz - agrární portál

Nová strategie zemědělské politiky USA

12. 11. 2001 | ÚZPI

Podle zprávy o budoucí strategii zemědělské politiky USA nazvané "Potravinová a zemědělská politika: základy pro nové století", kterou představila letos v říjnu ministryně zemědělství Ann Venemanová, nesmí domácí zemědělská politika USA neuváženě omezit konkurenci, i když obchodní politika současně usiluje o rozšíření exportních příležitostí pro americké farmáře. Charakteristickým znakem nového zemědělského zákona USA, který se začíná právě projednávat (žádná nová opatření však se nezačnou uplatňovat před listopadem příštího roku), je vytýčení zásad zahraničního obchodu, vytvoření pojistné sítě pro farmy v případě neočekávaných událostí, zdokonalení systému infrastruktury, uchování a ochrana životního prostředí, rozvoj venkovské společnosti, výživa a potravinová pomoc a program realizace zemědělské produkce. Na nepřímou kritiku čtyř nouzových dodatečných balíků subvencí, které farmáři USA obdrželi v posledních čtyřech letech, ministryně Venemanová reagovala požadavkem, aby budoucí zemědělská politika obsahovala pojistnou síť pro farmy ke kompenzaci nepředvídatelných nepříznivých událostí, ale současně zdůraznila, že farmáři by měli dosáhnout trvalé prosperity prostřednictvím tržní orientace a že zemědělství USA se musí zbavit dlouhodobé závislosti na vládní podpoře. Zpráva také uvádí potřebu portfolia nástrojů zemědělské politiky pro uchování přírody a životního prostředí, zdůrazňuje význam venkovské ekonomiky a uznává rostoucí význam kvality výživy.

O návrhu zemědělského zákona začalo v zemědělském výboru Sněmovny reprezentantů už během října vážné lobování a vyjednávání, ale stále je nejasné jak rychle se dosáhne shody, zejména ve světle teroristického útoku z 11. září. Jednání se podle mínění některých senátorů protáhne až do příštího roku, kdy má být nový zákon schválen. Zatím se senátoři přiklánějí k mínění, že návrh nového zákona se vyznačuje mnohem větším intervencionismem než dosavadní zákon "Svoboda pro zemědělství" z roku 1996 (Act Freedom to Farm - zkráceně FAIR 1996) s tím, že v nynější politické rétorice je nejvíce opakovanou koncepcí anticyklická podpora farem. Klíčovou otázkou účinnosti zákona jsou finance potřebné k realizaci zemědělské politiky. Mezi veřejnými činiteli převládá názor, že na základě událostí z 11. září získají ve státním rozpočtu naprostou prioritu výdaje na obranu a pro zemědělský sektor bude méně prostředků.

Pokud jde o kontext návrhu zákona se závazky WTO, panuje mezi vedoucími politiky pevné přesvědčení, že USA musí respektovat svoje závazky dohodnuté v jednání Uruguayského kola (zákon FAIR 1996 umožňoval značnou pružnost při zvyšování úrovně subvencí prostřednictvím čtyř mimořádných ročních podprůrných balíčků). Počítá se s tím, že značná část podpory předpokládané podle návrhu nového zemědělského zákona nebude ve skutečnosti redukovat závazky, které budou pravděpodobně přijaty při nastávajícím kole jednání WTO v Dauhá (hl. město Kataru), protože proces vyjednávání a uskutečňování požadavků se pravděpodobně protáhne do roku 2005 nebo 2006. USA by mohly během několika příštích let využívat plně možnosti domácí podpory zemědělství, aby posílily svoji vyjednávací pozici ve WTO a respektovat v příštím zemědělském zákonu všechny závazky vyplývající z jednání WTO.


Zdroj: ÚZPI, 12. 11. 2001





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.07.2025 23:10