Konec dobrý, vše dobré
9. 11. 2001 | Hospodářské noviny
Martin Mařík
Hrůzostrašně donedávna vyhlížela kauza Becherovky. Francouzský zájemce Pernod Ricard chtěl, aby mu český právní stát zajistil standardní ochranu obchodní značky likérky. Praha si ale nedala diktovat a původní smlouvu zrušila. Z kuloárů pak problesklo, že Pernod pobídne Francii k žalobě na Českou republiku pro nedodržování mezinárodních obchodních smluv. Ale následoval happyend. Pernod se umoudřil, požadavky stáhl, a vláda si přidá přes 1,3 miliardy korun do kasičky.
Proč se oba nakonec chovali pragmaticky? U vlády se to zdá jasné, každá miliarda je dobrá a navíc - riskovat další mezinárodní arbitráž se nehodí. Proč ustoupil Pernod? Hospodaření jeho manažerů v Becherovce zkoumala policie. Zisková firma se skutečně v posledním roce převrátila do červených čísel. Jenže tunel se nenašel. Jen blázen by si pod sebou řezal větev - Pernod už před čtyřmi lety věděl, jakou sumu musí za dokončení privatizace Becherovky doplatit. A do minusu se likérka podle odborníků dostala především proto, že jí kabinet na onu "čtyřletku" narýsoval, kolik čeho má vyrábět. Teď má konečně vláda peníze a Becherovka je svéprávná.
martin.marik@economia.cz
Zdroj: Hospodářské noviny, 9. 11. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.07.2025 06:46