Na pojištění plodin přidá stát
7. 11. 2001 | Denik.cz
Na pojištění plodin přidá stát, zemědělci příspěvek vítají
Zemědělci, kteří si do posledního října zažádali o státní příspěvek na pojištění, dostanou na účet nejvýše deset procent nákladů. I když je to pro ně jen malá částka, všichni ji vítají.
"Sice je to jen náznak pomoci, ale všechny finance se nám hodí," uvedl předseda kutlířského družstva Zdeněk Pánek. Dodal, že smlouvy s pojišťovnou uzavírají pravidelně. "Znamená to pro nás podnikatelskou jistotu," řekl.
Po loňských špatných zkušenostech s krupobitím si už letos sjednali záruky ve Viticích. "Tehdy jsme ještě nebyli nijak chráněni. Veškerou škodu v sadech jsme museli uhradit ze svého. Hodně jsme se tím poučili," sdělil předseda František Janík. Z pokladny vydají osm set padesát tisíc korun. Od státu čekají kolem sto dvaceti tisíc korun.
Většina pěstitelů placení ústavům vnímá jako drahou nutnost. "Musel bych umět předvídat budoucnost. Počasí a různé živly jsou příliš nevyzpytatelné," řekl Stanislav Veselý, jednatel starokolínské společnosti. Sepsání dokumentů se jim zrovna letos velmi vyplatilo. "Na pole zaplavené deštěm jsme dostali devět set tisíc korun. Abychom předešli ztrátám, zaplatíme v příštím roce jeden milion šest set tisíc korun," vysvětlil Stanislav Veselý.
Kromě tržních plodin si hospodáři pojišťují i zvířata. Z nákazového státního fondu půjdou finance do devětadvaceti podniků v okrese.
"Pěstitelů, kteří si nárokují příspěvek, registrujeme celkem padesát jedna," spočítal ředitel kolínské pobočky vládní zemědělské agentury Michael Novotný.
Právě na tuto instituci se do minulého týdne obraceli také zemědělci s žádostí o podporu na zlepšení zdravotního stavu pšenice ozimé a řepky olejné. "Těch se přihlásilo sedmdesát devět. Okruh zájemců o jakoukoli dotaci je asi pět let stejný. Je to tím, že počet společností nebo podniků hospodařících na půdě se ustálil. Výměra polí se také nemění. Ročně evidujeme asi šest set žádostí o podporu," mínil Novotný. "Výše pomoci je taková, jakou si stát může dovolit. K zajímavé cifře dojdeme, když spočítáme, kolik peněz lze ze státního příspěvku obdržet na jeden hektar půdy," dodal.
"Čekáme, že na osiva dostaneme čtyři sta třicet sedm tisíc korun. Může se zdát, že je to hodně. Ve skutečnosti ale obděláváme dvanáct set hektarů pšenic a téměř pět set řepky," sdělil Josef Poledne z křečhořského družstva. Znamená to, že k nim přijde na jeden hektar v průměru dvě stě šedesát korun.
Zdroj: Denik.cz, 7. 11. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.07.2025 10:36