Agris.cz - agrární portál

Vstup do unie přinese i zápory

29. 10. 2001 | Hospodářské noviny

Některé nepříjemné důsledky bude mít vstup Česka do Evropské unie. "Jsou plusy a minusy, výhody a nevýhody. Lidem v České republice nemůže nikdo odpovědně říci, že to pro ně bude jenom výhodné. Ti, kdo utvářejí veřejné mínění - tedy také odbory a zaměstnavatelé - si však musejí být vědomi dlouhodobého výhledu, který je jednoznačně pozitivní," řekla členka Evropské komise odpovědná za sociální politiku Anna Diamantopulusová. Podle ní je třeba občanům vysvětlit všechny tyto aspekty rozšíření.

Podle ní je krátkozraké, když se někteří politici či podnikatelé snaží udržet relativní výhodu měkčích sociálních či ekologických pravidel, lacinější pracovní síly, výhodnějších pracovněprávních předpisů, protože tyto podmínky lákají zahraniční investory. "Je to jen dočasná výhoda. Němečtí podnikatelé se také napřed přesouvali do Řecka, dnes se přesunují do Bulharska a zítra opustí Bulharsko pro Ukrajinu. Tak to prostě funguje," vysvětlila Diamantopulusová.

Přijetí společných norem je podle ní důležité jak pro staré, tak i pro nové členy unie. Jejich obcházení by nebylo výhodné pro nikoho, jelikož by přineslo pouze sociální neklid a z něho pramenící hospodářské škody. "Je přece nemyslitelné, abychom měli jednotný trh, jednotnou měnu, jednotné parametry pro všechno zboží, a nestarali se přitom o to, jak se daří lidem. Nemůžeme zakládat svou budoucnost na nedostatku sociálních pravidel, protože na to doplatí zranitelná část společnosti," hájí komisařka zájmy chudší části evropské společnosti.

Na příkladu své vlasti Řecka a také Španělska, Portugalska či Irska komisařka ukázala, že z dlouhodobého hlediska nemůže být sebemenších pochyb o výhodnosti členství v EU: "Nenajdete nikoho, kdo by si myslel, že by se tyto země byly vyvíjely příznivěji mimo EU. Všude jsme byli svědky velmi působivého vzrůstu životní úrovně. Počáteční problémy však byly veliké - nebylo snadné se přizpůsobit novým ekonomickým a sociálním pravidlům."

S místopředsedou vlády Vladimírem Špidlou bude dnes mluvit o tom, jak ČR zavádí evropské směrnice o bezpečnosti a zdraví při práci, jak se stará o zmenšování rozdílů mezi muži a ženami v pracovním procesu a jak se přizpůsobuje evropské strategii boje proti nezaměstnanosti. Poukáže mimo jiné na slabost českých pracovních inspekcí a nabídne možnosti výcviku inspektorů. Bude také chtít znát podrobnosti o orgánu, který má dohlížet na respektování rovnoprávnosti pohlaví. O zřízení příslušného vládního výboru rozhodl kabinet Miloše Zemana předminulý týden.

Komisařka oceňuje, že ČR se takto podílí už na politice zaměstnanosti i na řadě sociálních programů EU. Hodlá svého českého hosta na druhé straně upozornit, že EK je znepokojena pomalou přípravou reformy systému nemocenského pojištění v ČR i otálením s reformou důchodového systému.

Diamantopulusová je přesvědčena, že Evropské unii přísluší usilovat o minimální standardy v sociální oblasti, aniž by se tím nahlodaly pravomoci členských států pokračovat ve svých často velmi odlišných systémech sociálního zabezpečení. Předpokládá, že se podaří stanovit laťku nejnižších povolených mezd, přístupu ke vzdělání, k bydlení, ke zdravotní péči a také nejnižších důchodů.

Členské státy unie však prozatím nejeví pro její plány příliš nadšení a sociální politiku považují za svou výsadu. Tento postoj je dán tím, že hlavně v předvolebním období se vhodnou úpravou parametrů sociálního zabezpečení dají získat hlasy voličů. A to v mnoha zemích rozhoduje o tom, kdo sestaví nový kabinet.


Zdroj: Hospodářské noviny, 29. 10. 2001





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 07.07.2025 07:27