Chtějí zachovat říční nivu
26. 10. 2001 | Kutnohorský deník
Na Kutnohorsku jsou jen dvě přírodní rezervace. Brzy k nim přibyde třetí.
FRANTIŠEK PRCHAL
Záboří n. L./Sv. Kateřina Návrh na vyhlášení nové přírodní rezervace na Kutnohorsku připravují pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě. Jedná se o oblast slepých ramen Labe mezi Zábořím nad Labem a Svatou Kateřinou.
"Území se nachází na levém břehu Labe, v bývalé labské nivě. Regulováním a napřímením toku ho od řeky oddělili. Navíc ho přeťala železnice. Skládá se proto ze tří nesourodých částí," vysvětlil Luděk Čech z Agentury ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě. Nejzajímavější je Špačkovo jezero, nehluboká tůň mezi železniční tratí a Labem. Slepá ramena jsou z nejrůznějších období. Ta, která v lužních lesích připomínají už jen snížená vlhká místa v terénu, jsou pozůstatkem slepých ramen z doby vlády Karla IV.
"Předmětem ochrany je pestrá kombinace biotopů. Ve starých tůních se nachází leknín bílý, stulík žlutý a voděnka žabí, což je drobná, bíle kvetoucí kytka podobná leknínu. Cenné jsou lužní lesy, jasanové, dubové, topolové, s pěkně zachovalým bylinným patrem. Na loukách se vyskytuje vzácný česnek hranatý, jarva žilnatá," vyjmenoval Luděk Čech. Součástí návrhu má být i plán péče o budoucí přírodní rezervaci. Cílem je zabránit nešetrnému hospodaření v lesích, zavážení tůní či odvodnění luk.
"Životnost slepých ramen je omezená, časem se přirozeným způsobem zazemní a ztratí v krajině. Budeme muset zvážit, zda v některých případech přistoupit či nepřistoupit k umělému zásahu, vybagrování," poznamenal Čech. Návrh na vyhlášení přírodní rezervace by měli dostat pracovníci referátu životního prostředí Okresního úřadu v Kutné Hoře ještě před koncem letošního roku.
"Budeme muset jednat s vlastníky pozemků, čeká nás spousta úředních úkonů, věříme ale, že novou přírodní rezervaci vyhlásíme již v příštím roce," předpokládá Pavel Korábek z referátu životního prostředí okresního úřadu. Na Kutnohorsku existují jen dvě přírodní rezervace. Mezi Novou Lhotou, Úmonínem a Lomcem je to Lhotecká stráň, vřesoviště s výskytem ohrožených druhů rostlin z čeledi vstavačovitých na poměrně vzácném biotopu v rámci středočeského regionu. Druhou je Velká a Malá Olšina nedaleko obce Chlum. Chráněné jsou v ní staré olšiny s bledulí jarní a potok, ve kterém žije ohrožený druh střevle potoční.
Zdroj: Kutnohorský deník, 26. 10. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.05.2025 00:32