Vltava pění vlivem přírody i člověka
24. 10. 2001 | Českokrumlovské listy
Podtitulek: Pěnění Vltavy bylo v minulosti téměř trvalým jevem, způsobeným především vypouštěním odpadních vod z výroby a zpracování celulózy v papírnách Loučovice a Větřní. Výroba celulózy v papírnách byla zastavena a odpadní vody jsou čištěny na čistírnách odpadních vod. Přesto se občas pěnění Vltavy vyskytuje.
Příčinou pěnění vody je obsah organických látek, které snižují povrchové napětí vody. V jejich přítomnosti se při provzdušnění vody tvoří pěna. Tyto látky jsou většinou antropogenního původu (saponáty, mýdla, produkty průmyslového zpracování organických látek), ale jsou i přírodního původu. Látky používané ke snížení povrchového napětí vody jsou souhrnně označovány jako tenzidy, z nichž nejvýznamnější skupinu tvoří aniontové tenzidy.
Stupeň znečištění řeky je pod kontrolou
Pracovníci Povodí Vltavy (PV) pravidelným sledováním jakosti vody zjistili, že pěnění na tocích v jejich správě se vyskytuje na podzim, nebo při manipulaci na vodních dílech (vypouštění spodní vody). Nařízení vlády č. 82/1999 Sb. stanovilo ukazatele a hodnoty přípustného stupně znečištění pro vodárenské toky - 0,2 mg aniontových tenzidů na litr, pro ostatní toky 1 mg/l. Obsah tenzidů ve vzorcích vltavské vody, odebraných 16. října, byl 0,2 až 0,3 mg/l. V odpadní vodě z JIP Papíren Vltavský mlýn Loučovice sice dosáhl 0,75 mg/l, přesto však ani tato hodnota nevybočuje z běžně stanovených hodnot.
Vltava má k pěnění vody přirozenou náchylnost
Na tvorbu pěny má kromě pěnotvorných látek vliv i obsah dalších látek ve vodě, především tvrdost vody (to je obsah vápníku a hořčíku). Při vyšší tvrdosti vody je k vytvoření stabilní pěny potřebná vyšší koncentrace pěnotvorných látek. Vltava má, stejně jako většina horních toků jihočeských řek, vodu s nízkým obsahem solí, měkkou až velmi měkkou, a s vyšším obsahem přírodních organických látek z rašeliny. Tím je k tvorbě pěny náchylná.
Už v roce 1995 provedlo PV studii pěnění Vltavy v Č. Krumlově. Ta prokázala, že chemismus vltavské vody vytváří příznivé podmínky pro vznik pěny. Dále bylo prokázáno, že pěna na Vltavě ve Vyšším Brodě obsahuje stejné specifické organické látky, které byly analyzovány v klížidle používaném v papírnách Loučovice. V roce 1996 byla proto zahájena řada jednání zúčastněných stran (správce toku, JIP Papírny Vltavský mlýn Loučovice, okresní úřad) za účelem zlepšení jakosti vody ve Vltavě.
Situaci na řece zhoršuje vypouštění odpadů
Z uvedených skutečností lze usuzovat, že podzimní pěnění Vltavy způsobují převážně přírodní jevy, přesto však vypouštění organických a hlavně povrchově akrivních látek do toku situaci zhoršuje. V současné době je nejvýznamnějším zdrojem odpadních vod s obsahem těchto látek provoz JIP Papírny Vltavský mlýn Loučovice. O zlepšení situace intenzifikací čistíren odpadních vod se stále jedná.
Zdroj: Českokrumlovské listy, 24. 10. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.05.2025 01:16