Agris.cz - agrární portál

Současná krize má spíše urychlit přijímání nových členů do unie

22. 10. 2001 | Hospodářské noviny

Žádný závazek ohledně data přijímání nových členů nechce přijmout Evropská unie. Jasně to dala včera najevo nyní předsedající Belgie, podle níž by EU na prosincovém summitu v Laekenu neměla vyjmenovat kandidáty, kteří budou schopni uzavřít přístupové rozhovory do konce roku 2002. Přeje si jen, aby šéfové států a vlád do hloubky proces rozšíření projednali a aby z jejich analýzy bylo zřejmé, které země mají šanci jednání během dalších 12 měsíců ukončit.

Tak a podobně dnes ministr zahraničí Louis Michel vysvětloval a napravoval dopad noční tiskové konference premiéra Guyho Verhofstadta, který vyvolal dojem, že v Laekenu bude oznámeno, kteří kandidáti budou de facto v první skupině rozšíření. "Uvidíme, zda je možné sdělit, které země jsou na dobré cestě k ukončení jednání do konce 2002," řekl tehdy premiér s tím, že se na tom dohodl se svými protějšky při večeři na neformálním summitu v Gentu.

Michel ujišťoval, že jedinou novinkou je vlastně to, že o rozšíření se bude mluvit víc než kdy předtím, protože sílí vůle ho urychlit a protože EU chce pobídnout kandidátské země k většímu úsilí. Z Laekenu podle něho pouze vzejde "silný signál, povzbuzení, nová motivace pro kandidátské země".

Ministr zahraničí Jan Kavan uvítal, že členské státy EU vyjádřily vůli urychlit jednání a věnovat mu víc pozornosti: "Události z 11. září podtrhly význam integrace včetně rozšíření, protože více integrovaná Evropa bude spolehlivějším partnerem Spojených států i mezinárodní koalice proti terorismu."

Ministři EU Kavana ujistili, že nebylo rozhodnuto v Laekenu vyjmenovat země, které vstoupí jako první. Někteří belgického premiéra označili za "neřízenou střelu".

Komisař pro rozšíření Günter Verheugen před novináři podotkl, jak je rád, že členské státy chtějí východní rozšíření preferovat a podporovat. "Belgický premiér podpořil myšlenku, že je třeba z Laekenu poslat povzbudivý signál kandidátským zemím. Komise s tím plně souhlasí," uvedl. Podle něho je téměř nemožné, aby byl některý z kandidátských států jmenován jako nejpravděpodobnější uchazeč.

Michel nakonec charakterizoval uvažování unie: "Říkáme-li, že budeme dělat hlubokou analýzu, aby každý kandidát věděl, jak přesně na tom je, aby viděl, v jaké časové perspektivě může vstoupit, není to samozřejmě seznam, ale je to přece jen dosti přesné."

Veškeré výroky svědčí o jednom - EU nechce ani slyšet o skeptických názorech na rozšíření, před nimiž ve čtvrtek varoval předseda EK Romano Prodi; přeje si naopak posílení tohoto procesu, a to zejména jako součást celkové odpovědi na teroristické nebezpečí. Zároveň nehodlá dát kandidátům zelenou za jakoukoli cenu - chce je ale podnítit, aby se více snažili.


Zdroj: Hospodářské noviny, 22. 10. 2001





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 06.07.2025 20:59