Agris.cz - agrární portál

Stát nezvedne ceny obilí ani mléka

19. 10. 2001 | Hospodářské noviny

Ministerští úředníci překvapivě dávají šanci volnějšímu agrárnímu trhu

Zemědělský intervenční fond letos nechce vyhlašovat cenu pro výkup obilí. Nehodlá ani zvyšovat dosavadní minimální cenu mléka. Náměstek ministra zemědělství Lubomír Konšel dokonce řekl, že je sice přesvědčen o účinnosti mléčných kvót v současné době, ale do budoucna počítá s jejich zrušením. Agrární komora ČR má vůči tomuto liberálnějšímu tónu z ministerstva dost výhrad.

"Nespoléhejte na vyhlášení ceny pšenice Zemědělským intervenčním fondem. Stát už tímto způsobem nechce dávat signál, kolik by obilí mělo stát," prohlásil včera Konšel v diskusi na Agrofóru, jehož se při zahájení výstavy Pragoagro účastnili tuzemští zemědělští odborníci. Konšel také vystoupil proti mléčným kvótám. "Každé kvóty omezují podnikatele. Jsem proti nim. Je zcela jasné, že od nich odstoupí také Evropská unie," řekl. Zdůraznil však, že nyní jsou mléčné kvóty v Česku nutné, protože stabilizují trh. Zároveň ale podotkl, že stát teď nemíní vyslyšet volání zemědělců po tom, aby v rámci kvotace zvýšil také minimální cenu mléka, za kterou jsou zpracovatelé povinni surovinu vykupovat.

Agrární komora má k těmto postojům ministerstva výhrady. "Před letošní sklizní jsme sice souhlasili s tím, že stát nebude přes tržní fond určovat výkupní cenu obilí. Ale teď by ji vyhlásit měl, měl by začít nakupovat," uvedl prezident Agrární komory Václav Hlaváček. Požadoval také, aby stát nakupoval obilí a případně další agrární suroviny vzhledem ke globálnímu konfliktu s terorismem. Zatím však byl oslyšen, podle informací Hospodářských novin se pro navýšení zásob ve skladech kvůli válce s teroristy nerozhodl ani Zemědělský intervenční fond, ani Správa státních hmotných rezerv.

Zásadní výhrady má Agrární komora vůči vlivu státu na ceny mléka. Ministerstvo výrazné zvýšení minimální ceny odmítá. "My jsme přesvědčeni, že mléko se musí zdražit výrazně, zhruba na devět korun za litr od zemědělce," prosazoval prezident komory Hlaváček. Snažil se argumentovat i tím, že výrazná zdražení například nafty jsou tolerována, kdežto navýšit ceny potravin vláda odmítá.

V některých bodech se ovšem agrární podnikatelé z komory se státem shodli. Potvrdili, že naprosto vítají současný trend rušení vývozních licencí pro agrární komodity. Významnou změnou pro podnikatele má být v příštím roce také zvýšení státní podpory na pojištění zemědělců proti živelním pohromám.


Zdroj: Hospodářské noviny, 19. 10. 2001





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 06.07.2025 19:46