Agris.cz - agrární portál

Výrobci masa se chtějí sdružit

11. 10. 2001 | Hospodářské noviny

Vznik dominantního producenta v masném průmyslu je nevyhnutelný.

Silnou exportní skupinu, která by i přes výrazný vývozní charakter měla hlavní slovo také v České republice, hodlají vytvořit přední tuzemské masokombináty. Podle dostupných informací se do tohoto projektu hodlají zapojit akciové společnosti Masna Studená, Maso Planá, Kostelecké uzeniny a Masný průmysl - Krásno, s. r. o.

Připravované uskupení firem, které si doposud ostře konkurovaly, by mohlo zajišťovat až padesát procent tuzemské spotřeby masa a drželo by silné tržní podíly ve většině komodit. Podniky zatím v souvislosti s plánovanou spoluprací zvažují varianty volného sdružení či kapitálového propojení. Za firmami ve Studené a Plané již stojí finančně silný vlastník, skupina Agrofert, respektive jeho součást AGFTrading. Ten již naznačil, že by měl zájem o kapitálový vstup do některých dalších masokombinátů. V jeho hledáčku jsou prý i Kostelecké uzeniny, které však jednají o vstupu zahraničního strategického investora. Podle informací HN dotáhly Kostelecké uzeniny nejdále rozhovory s nejmenovanou nizozemskou firmou.

"V Česku je přebytek masa a je proto nutné ho vyvážet. Vznik silné exportní skupiny by tuto situaci pomohl vyřešit. Vývoz by se měl zaměřit nejenom na země Evropské unie, ale také do východní Evropy," potvrdil předseda představenstva Kosteleckých uzenin Jan Boček. Šéf největšího tuzemského masokombinátu uvedl, že možnost vzniku skupiny nyní představitelé zainteresovaných firem konzultují s bankami. Ty musí zastřešit financování, protože zužitkovat domácí produkci masa a dostat ji na trh představuje finančně náročný projekt. "Uvažujeme a jednáme o tom. Chceme se pokusit o systémové řešení," konstatoval výkonný ředitel Masa Planá Emil Kasper. Masokombináty si od ustavení skupiny kromě zlepšení výhlídek při vývozu slibují také zmírnění dopadů cenových výkyvů a lepší pozici při jednáních s obchodními řetězci.

Vývoj směřující k vytvoření dominantního producenta v masozpracovatelském oboru je podle odborníků nevyhnutelný. "Podniky budou vytvářet skupiny a budou se spojovat," konstatoval zdroj z Českého svazu zpracovatelů masa, který si nepřál být jmenován.

AGFTrading očekává, že během dvou let skoro zdvojnásobí porážkovou kapacitu na 150 až 170 tisíc tun. Pomoci by mu k tomu měly i nové majetkové účasti. "Není to žádná gigantomanie, protože vycházíme z možností a kapacit, které máme jak při nákupu surovin, tak při přípravě krmných směsí," vysvětlil již dříve generální ředitel firmy František Janů. "Je to strašně drahé, ale pro budoucnost absolutně nezbytné. Firmy, které zaostanou, budou v nevýhodě. Nebudou moci na evropský trh a konkurence je bude vytlačovat i z jejich lokálních odbytišť," předpověděl Janů.


Zdroj: Hospodářské noviny, 11. 10. 2001





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 03.07.2025 05:06