Mladého býka od krávy nyní rozezná každý
2. 10. 2001 | Zemské noviny
Od včerejška platí, že hovězí maso v prodejnách musí být označeno podle nové normy. Opatření vzbuzující rozpaky, které se zatím všude neprojevilo. Někteří prodejci varují, že přinese zdražení masa až o dvacet procent.
Norma o přesném značení hovězího masa, platná od 1. října, zaručuje zákazníkovi dvě věci - získá informaci o zralosti kupovaného masa a bude vědět, že výrobek starší než třicet měsíců prošel kontrolou na nemoc šílených krav. Zákazníci jsou zatím vesměs spokojeni. "Manžel je lékař a tak chce mít jistotu, že jíme bezpečné potraviny," řekla Jitka Březinová z pražských Dejvic. "A já jsem ráda, že hned na první pohled vím, že kupuji na biftek křehké mladé maso a ne nějakou podešev," dodala zákaznice. Značení vítají i odborníci. Tvrdí, že už mělo existovat dávno. "Uvítali jsme rychlé zavedení označování hovězího masa na pultech prodejen," uvedl Jan Sedmidubský, tajemník Svazu zemědělských družstev a společností. Lidé budou podle něj vědět, co kupují, a budou si moci vybrat podle představy, co chtějí z hovězího uvařit. Kdo bude chtít maso na polévku či omáčku, ať si koupí hovězí z krávy. Naopak křehké maso z mladých kusů bude sice dražší, ale hospodyňka bude mít záruku, že biftek nedopadne žalostně a lehce se rozkouše.
Tlaky na odklad
Ohlas na značení však není tak jednoznačný. Zejména řezníci tlačí na ministra Fencla, aby alespoň o rok oddálil toto nové nařízení. Nepochodili. "V Evropské unii se na této normě pracovalo několik let a vstupovala v platnost až po letech příprav," řekl spolumajitel Masokombinátu Schneider Plzeň a majitel mnoha prodejen masa Josef Schneider. "Od doby, kdy nové nařízení vyšlo ve sbírce zákonů, uplynulo do jejího zavedení v praxi pouze 11 pracovních dní. Chtěl bych vidět, co by udělali ministerští úředníci, kdybychom jim dnes sdělili, že konečné datum vstupu do Evropské unie je 1. ledna 2002," postěžoval si Schneider. Nedostatek času na přípravu kritizují i někteří zemědělci. Pavel Kučera, který soukromě hospodaří na Kokořínsku v obci Střednice, předpovídá, že nová identifikace přinese zpočátku mnoho problémů "Musí se vést evidence od telete. To se sice dělá a skot má v uších identifikační značky, ale kontrolujte býka, jemuž značka zarostla do ucha a překrývají ji chlupy. Musíme si koupit fixační klec, která stojí od od 50 do 60 tisíc korun, v ní býka uzavřít a teprve poté mu prohlížet před porážkou uši," posteskl si Kučera. Vyslovil také obavu z umělého vytváření nových míst pro státní veterináře, jichž je už teď nadbytek. Dodržování nových norem budou totiž kontrolovat inspektoři okresních veterinárních správ. Mezi řezníky jsou však firmy, které nová vyhláška nezaskočila. "My již veškeré hovězí maso značíme. Máme přehled o jeho původu stejně jako prodejny, které zásobujeme," řekl František Janů, generální ředitel AGF Trading, kam spadají i dva velké masokombináty v Plané a Studené.
V obchodech se děsí
V menších masnách se nového značení ve většině případů děsí. Jeden majitel řeznictví z centra Prahy dokonce přiznal, že pokud literu nových předpisů nezvládne, prostě je obejde. "Prodáváme maso od několika dodavatelů a těžko budeme hned v říjnu nacvičeni okamžitě dát spotřebiteli přesnou informaci, odkud jeho kus hovězího je. V případě nutnosti si něco vymyslím," uvedl majitel. V supermarketech, kde odebírají jen velké zásilky masa od jednoho, či dvou subjektů, nové značení vesměs vítají. S růstem cen masa z mladých kusů ale počítají. "Může to být i dvacet procent, ale spotřebitel bude vědět, že má záruku bezpečných potravin," řekl zástupce jednoho z řetězců, který nechtěl být jmenován. V řeznictví v centru Plzně hovězí maso žádným způsobem označeno nebylo. Etiketu s údaji měly pouze balíčky mletého masa. V Liberci označení masného výrobku, že prošel veterinární kontrolou na BSE, měla z pěti námi sondovaných masen pouze jedna - obchodní dům Tesco. V ostatních prodejnách však prodavačky shodně tvrdily, že potvrzení o kontrole nezávadnosti hovězího mají na dodacím listě. "Vážení zákazníci, dnes máme v prodeji hovězí maso..." a následovaly podrobné informace o jeho původu včetně toho, že jde o maso z býka ve stáří pětadvaceti měsíců. Cedule byla viditelně umístěna na prodejním pultě - tak se s novou povinností vypořádala firma Procházka v ústeckém obchodním domě Labe. Zákaznice, kterou jsme zastihli před zmíněnou prodejnou uvedla: "Že se má označovat hovězí maso? Něco jsem o tom četla, ale myslela jsem, že to má platit až někdy po našem vstupu do tý Evropský unie. A stejně to ničemu nepomůže, když budou chtít šidit, tak to budou dělat tak jako tak."
Zvířata jsou pod kontrolou
* Od letošního dubna platí vyhláška č. 134/2001 nařizující povinnou identifikaci a registraci skotu, ovcí a koz, aby se na jatka a do potravního řetězce nedostalo žádné zvíře neznámého původu. To veterinární inspektoři od dubna pečlivě kontrolují.
* Od října Státní veterinární správa České republiky připravuje druhý krok v kontrole evidence skotu, a to přímo v jednotlivých chovech. Všechny přesuny, úbytky i nabytí zvířat je nutno hlásit do sedmi dnů do centrální evidence.
* Od prvních listopadových dní proběhne v České republice inspekce z Bruselu. Veterináři z Evropské unie v součinnosti s inspektory okresních veterinárních správ posoudí evidenci na jatkách, v asanačních podnicích a v chovech.
Zdroj: Zemské noviny, 2. 10. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.07.2025 11:21