Uspět proti pytlákům nelze
1. 10. 2001 | Silvarium
Počáteční rozjezdu loňském roce byl až chaotický. Jak připomenul Karel Růžička, předseda okreního mysliveckého spolku, hlavním důvodem bylo zpoždění vydání příslušných vyhlášek a prováděcích předpisů ministerstvem zemědělství.
"Navíc došlo i ke zdržení při výrobě průkazů a odznaků pro členy myslivecké stráže. Ale podstatné je, že nedošlo k opoždění v proškolení nově ustanovených členů myslivecké stráže. Po zkouškách složili slib a v rámci okresu jich působí více než 200," připomenul Růžička. Také potvrdil, že zatím členové myslivecké stráže "mapují" svoji činnost, protože před osmi roky došlo k přerušení statutu veřejného činitele u myslivecké stráže, bude ještě chvíli trvat, než si osvojí nové zákonné předpisy.
"Nyní opět mají postavení veřejného činitele s určitými právy a povinnostmi včetně ukládání blokové pokuty podle přestupkového zákona do výše 1000 korun. Musím zdůraznit, že i když si teprve vše osvojují, dozor v lesích na Brodsku je už zajištěn a o nějakém bezvládí nelze hovořit."
Špičková technika
Z druhého pohledu Růžička neopomenul uvést, že proti součanému, na vysoké úrovni organizovanému pytláctví v lesích, myslivecké stráže mají minimální šanci uspět. Projevuje se u nich i obyčejný lidský strach proti těmto lidem - pytlákům zakročit. Jejich agresivita a vybavenost dorozumívací technikou, zbraněmi i rychlými auty, jim zaručuje stoprocentní úspěch.
"Osobně si myslím, že proti takto organizovaným skupinám pytláků by měla problémy se zásahem i policie. Zatím se naštěstí tento druh pytláctví okresu vyhýbá, ale třeba za týden už to nemusí být pravda." Exituje i lesní stráž s odlišnými kompetencemi, jejímž úkolem je dozorovat dodržování lesního zákona, ve kterém jsou uvedeny zakázané činnosti v lese, a to od vjezdu do porostů až po zemní úpravy. Růžička potvrdil, že dobře "šlapou" ustanovené lesní stráže u podniku Lesy ČR. Dále čtyři větší vlastníci lesů na Havlíčkobrodsku mají také ustanovenu lesní stráž, ale to je zatím vše.
Malá šance
"I zde je hlavním problémem pro člena lesní stráže prokázání toho, že konkrétní osoba vjela autem do lesa, a tím porušila zákon. Zasunutí lístečku za stěrač nemá žádnou cenu, protože řidič následně vždy tvrdí, že on v lese s autem nebyl. Přestupek proto lze řešit jedině dopadením řidiče přímo na místě přestupku, jiná šance není." A jak Růžička dodal, důvodem k nízkému počtu lesních stráží je, že vlastníci lesů jednak podceňují existenci lesní stráže a jednak je zde i obava ze zkoušky, kterou musí člen lesní stráže absolvovat.
Zdroj: Silvarium, 1. 10. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 25.05.2025 13:52