Také kukuřice bude letos hodně, ceny padají
1. 10. 2001 | Agris
Maďarský přebytek zhruba tří milionů tun kukuřice bude určující pro cenový vývoj v této komoditě v ČR a v celé střední Evropě. V rozhovoru pro Agris to uvedl ředitel nejvýznamnější domácí organizace obchodující se zemědělskými komoditami, František Janů ze společnosti AGF Trading.
Letošní produkce kukuřice dosáhne totiž v Maďarsku podle tamních expertů až osmi milionů tun, oproti loňskému roku tak půjde o nárůst až o padesát procent. Tuna kukuřice se přitom na Budapešťské komoditní burze prodává v současné době za necelých 2 400 korun. Maďarsko by navíc export této komodity podpořilo vývozními subvencemi, to však zatím neprošlo díky nesouhlasnému stanovisku Francie.
Janů dnes také znovu zopakoval, že důvod k nárůstu cen dalších zemědělských komodit v ČR neexistuje. "Ceny řepky například spadly za poslední období zhruba o deset procent," konstatoval ředitel. Celková světová produkce olejnin dosáhne totiž podle jeho slov 316 milionů tun, v loňském roce to bylo pouze 310 milionů tun. Z toho produkce řepky by měla letos činit 36,4 miliony tun oproti loňským 37,4 milionům. "Analytici ale letos předpokládají přibližně o dva miliony tun nižší zahraniční obchod s olejninami, takže oproti loňskému roku by mělo být na světových zásobách asi o osm milionů tun olejnin navíc," zdůraznil Janů.
Další razantní nárůst cen řepky, která je pro české zemědělce klíčovou komoditou, Janů neočekává. Aktuální cena řepky na komoditních burzách je podle něj v současné době kolem 7 400 korun za tunu s termíny dodání na jaře příštího roku.
Předsklizňový nárůst cen řepky měl podle Janů tři důvody: otevření nových zpracovatelských kapacit na výrobu metylesteru řepkového oleje v Německu, posílení amerického dolaru a tehdejší odhady americké sklizně sóji, které byly nižší než předpoklady v době založení porostů. "Trh zpracovatelů se ale již nasytil, dolar oslabil a skutečná úroda v USA byla vyšší než předsklizňové odhady. To je důvodem současného cenového vývoje," řekl Janů.
Zdroj: Agris, 1. 10. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.07.2025 10:22